Cannes dla alpinistów, czyli 71. edycja Trento Film Festival. Nie zabraknie polskich akcentów w programie
Od 28 kwietnia do 7 maja 2023 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Trydencie, zaplanowano szereg atrakcji, w tym pokazy ponad 130 filmów i ponad 150 wydarzeń. Tradycyjnie już, jak przystało na najstarszy i jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów górskich i podróżniczych, impreza zabierze uczestników na wędrówkę przez najwyższej położone krainy na naszej planecie, w poszukiwaniu historii, kultur i tradycji, które można opowiedzieć publiczności za pomocą filmu, literatury i sztuki. Na gości czekają też trzy filmy polskich twórców.
2023-04-28, 08:00

Już od 1952 roku, co roku na wiosnę, stolica włoskiego regionu Trentino przyciąga ludzi kochających góry i sztukę. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Trydencie, przez dziesięć dni można liczyć nie tylko na projekcję wybranych filmów, ale także na spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci i rodzin, kawiarnie naukowe oraz zawsze popularne i niecierpliwie oczekiwane wydarzenia wieczorne. „Lubimy myśleć o Trento Film Festival jak o mędrcu wskazującym na księżyc, mając nadzieję, że nikt nie ograniczy się do patrzenia na palec, ale raczej, że nasza publiczność z odwagą i determinacją spojrzy w niebo, szukając odpowiedzi i nowych szlaków, którymi można podążać” – mówi przewodniczący festiwalu, Mauro Leveghi.

W spotkaniach wezmą udział włoscy i międzynarodowi goście, tacy jak alpiniści Hervé Barmasse, Tamara Lunger, Alex Txikon, Sílvia Vidal, David Göttler i Thomas Huber, pisarka i alpinistka Anna Fleming, odkrywca Alex Bellini, pisarze Mauro Corona, Francesca Melandri, Enrico Camanni, Tiziano Fratus i Davide Longo, aktorka Violante Placido, fotograf Jim Herrington, dziennikarz i scenarzysta Andrea Purgatori i wielu innych. Jednym z kluczowych tematów tej edycji jest złożona relacja między rodzicielstwem a wspinaczką i ryzykiem przedsięwzięć na dużych wysokościach. Dzięki świadectwu reżyserów Elizy Kubarskiej i Maxa Lowe'a oraz wspinaczy Antonelli Giacomini, Palmy Baldo i Thomasa Hubera widzowie będą mieli szansę na refleksję nad rolą kobiet (i mężczyzn) w świecie gór i wspinaczki oraz nad znaczeniem przygody i bohaterstwa, nowymi formami emancypacji i równości.

Poza filmem „K2 – Touching the Sky” (K2. Dotknąć nieba) wspomnianej Elizy Kubarskiej, który opowiada o wyprawie dzieci zmarłych alpinistów do podnóża K2, na festiwalu pojawią się jeszcze dwa inne polskie obrazy: „DOO SAR: A Karakoram Ski Expedition Film” Jakuba Gzeli, czyli pełna pasji i miłości do gór wysokich i narciarstwa powyżej 6000 metrów podróż opowiedziana przez dwójkę przyjaciół – Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego oraz „Uncle Vakho's Dream” (Sen Wujka Vakho) Joanny Rój, w którym tytułowy bohater skazał się na blisko 50 lat wygnania i samotnego życia z powodu głęboko odczuwanego poczucia winy – stracił brata w tragicznych okolicznościach, które wcześniej przyszły do niego we śnie.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. T4Future, sekcja poświęcona młodszym pokoleniom, zaoferuje bogaty program projekcji, warsztatów i wydarzeń mających na celu promowanie edukacji wizualnej i podnoszenie wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska i aktywną edukacją obywatelską. Będzie też miejsce na refleksję nad alpinizmem w erze zmian klimatycznych z Climbing to Hell – wieczornym wydarzeniem i spektaklem, prezentującym swego rodzaju podróż przez przeszłość i teraźniejszość Alp, naukowe informacje ogólne, świadectwa wspinaczy i pisarzy oraz odczyty i muzyka na żywo. Natomiast zespół Agrupación Señor Serrano przedstawi spektakl teatralny „Góra”, oparty na powszechnym obrazie: wspinania się na górę, pokonywania wszelkich trudności, aby móc dotrzeć na szczyt i zobaczyć świat „takim, jakim jest naprawdę”. Ale czy rzeczywiście tak jest? Sílvia Vidal zdobyła wiele gór. Od 7 lutego do 10 marca 2020 roku spędziła 33 dni całkowicie samotnie na skalnej powierzchni na Cerro Chileno w Patagonii, tylko po to, aby po powrocie do cywilizacji znaleźć zupełnie zmieniony świat…

Więcej informacji na temat Trento Film Festiwal oraz tegoroczny program festiwalu można znaleźć na stronie: https://trentofestival.it/en/

KONTAKT / AUTOR
Edyta Kabulska
Projekt77
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.